Dom Wczasowy uKuspra w Zakopanem

KOMFORTOWE NOCLEGI W NISKICH CENACH

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Muzeum Stylu Zakopiańskiego Willa Koliba im. Stanisława Witkiewicza, to pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany w latach 1892–1893 według projektu Stanisława Witkiewicza – położony jest przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy Zakopanego, gdzie co krok spotykamy zabytkowe domy i zagrody góralskie. Willa powstała dla ziemianina z Podola – Zygmunta Gnatowskiego, który pierwotnie chciał wznieść prostą góralską chałupę i umieścić w niej swoje zbiory etnograficzne. W 1891 roku powstały szkice Koliby, a została ona zbudowana przez miejscowych górali pod nadzorem Witkiewicza w latach 1892–1893.

Ostatecznie powstał jednak większy obiekt: we wschodnim skrzydle mieściła się Izba góralska z przeznaczeniem na zbiory etnograficzne, natomiast w piętrowym skrzydle zachodnim, oddzielonym od izby sienią, na parterze znalazły się m.in. salon i sypialnia, a na piętrze druga sypialnia i pokój służącego.

Willa Koliba Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można poznać historię i dokonania pierwszej teoretycznie opracowanej i praktycznie realizowanej koncepcji polskiego stylu narodowego, opartego na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich. We wnętrzu Willi Koliba można zobaczyć meble i zastawy stołowe w stylu zakopiańskim, który spopularyzował na Podhalu i ujął w teoretyczne „ramy” pod koniec XIX w. Stanisław Witkiewicz (ojciec Witkacego).

Formularz kontaktowy

[wpforms id="20"]

Skontaktuj się z Nami

LUB
603-605-477
rezerwacja
@ukuspra.pl
ul. Stachonie 7a
34-500 Zakopane
57 1020 3466 0000
9102 0064 6943
rezerwacja następuje po wpłaceniu zadatku 30%